Komputer w dzisiejszych czasach jest stałym elementem życia codziennego. Towarzyszy nam wszędzie: w pracy, szkole, domu. Służy do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi. Niewielu z nas podczas korzystania ze sprzętu elektronicznego odmawia sobie kawy, herbaty czy słodzonych napojów. Wystarczy chwila nieuwagi, aby zawartość kubka znalazła się na naszym laptopie.
Podstawowa zasada: DZIAŁAJ SZYBKO! Im szybciej wykonasz poszczególne kroki, tym większe szanse na uratowanie Twojego sprzętu.
KROK 1. ODŁĄCZ LAPTOP OD ZASILANIA
Przede wszystkim musimy odłączyć źródło prądu. Nie ma co się zastanawiać czy zapisaliśmy daną pracę, szybko wymuszamy zamknięcie systemu operacyjnego. Odłączamy zasilanie, a jeśli urządzenie nadal pracuje przytrzymujemy przycisk „power” przez kilka sekund.
Odłącz też wszystkie urządzenia zewnętrzne m.in. dysk czy karty sieciowe.
KROK 2. ODWRÓĆ LAPTOPA DO GÓRY NOGAMI
Najistotniejsze jest, aby płyn nie dostał się do płyty głównej i podzespołów. Odwróć klawiaturę do góry nogami, a matrycę odchyl najbardziej do tyłu. Odradza się potrząsanie komputerem, gdyż taki ruch może spowodować, że płyn zwiększy penetrację urządzenia.
Odwrócony do góry nogami sprzęt, umieszczamy na twardej powierzchni wyłożonej ręcznikami papierowymi, które będą wchłaniać płyn.
KROK 3. ODCZEKAJ MINIMUM 24H
Odwrócony laptop powinien w spokoju wyschnąć. Wszystko zależy od stopnia zalania oraz cieczy, którą został potraktowany sprzęt.
Jeśli laptop został zalany czystą wodą i nie był w tym momencie włączony, istnieje duże prawdopodobieństw, że nie doszło do korozji, a woda wycieknie i odparuje ze sprzętu. Zalanie napojem z dodatkiem cukru lub innej substancji spowoduje, że nawet po odparowaniu zostaną szkodliwe resztki. I tu pojawia się pytanie – rozkręcanie laptopa i czyszczenie samemu czy może serwis?
KROK 4. MOŻE JEDNAK PÓJDĘ PO POMOC
Jeśli wiesz, że posiadasz zdolności manualne oraz – co najważniejsze – wiedzę oraz narzędzia, możesz spróbować samodzielnie rozebrać sprzęt na części i sprawdzić podzespoły, spróbować je wyczyścić oraz osuszyć. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby brać sprawy w swoje ręce, przekaż sprzęt serwisantom. Fachowa pomoc pozwoli na to, aby urządzenie działało poprawnie w przyszłości.
TEGO UNIKAJ!
- Najczęstszym błędem po zalaniu laptopa jest nasz brak cierpliwości oraz chęć szybkiego sprawdzenia czy sprzęt działa. Pośpiech jest złym doradcą. Zbyt szybka próba uruchomienia zalanego laptopa może spowodować zwarcie, co doprowadzi do jeszcze większych kosztów naprawy.
- Potrząsanie urządzeniem doprowadzi do tego, że płyn trafi w najbardziej newralgiczne miejsca sprzętu.
- Używanie suszarki i gorącego powietrza do osuszenia sprzętu. Powietrze doprowadzi do rozprowadzenia cieczy po szczelinach laptopa.
- Dostarczenie mokrego, świeżo zalanego sprzętu do serwisanta. Wysuszenie sprzętu tuż po zalaniu jest kluczowe, aby zwiększyć prawdopodobieństwo działania urządzenia. Transport laptopa, w którym wciąż znajduje się płyn, spowoduje więcej uszkodzeń wewnętrznych.
Zalany laptop – jak go uratować?