Działania proekologiczne nie są jedynie chwilową modą, lecz koniecznością w celu ochrony środowiska naturalnego, w którym żyjemy my i nasze dzieci. Nie mając wpływu na decyzje, które są podejmowane globalnie ponad naszymi głowami, dzięki nawet niewielkim, lecz regularnym krokom, możemy realnie wpływać na otaczający nasz świat, co w dłuższej perspektywie może mieć ogromne znaczenie w skali globalnej. Czasami wystarczą naprawdę niewielkie rzeczy, aby dokonać czegoś wielkiego! Przygotowaliśmy 5 podstawowych elementów, które warto włączyć do swoich codziennych nawyków – oto one:
1. Wyrzucanie baterii do specjalnych pojemników oraz korzystanie z akumulatorów
Choć w dzisiejszych czasach wydaje się być to oczywiste, wciąż stanowi to ogromny problem. Niestety, specjalnych pojemników cały czas jest niewiele, dlatego warto odkładać baterie w domu i np. raz na miesiąc się ich pozbywać. Daje to nam również obraz tego, jak wiele baterii zużywamy. Być może skłoni to nas do skorzystania z wielokrotnie ładowanych akumulatorów. Takie rozwiązanie jest ekologiczne, gdyż ogranicza ilość toksycznych odpadów.
2. Recykling i upcykling
Jednym z najlepszych rozwiązań (oraz wyzwań!) w byciu ekologicznym jest umiejętność znalezienia ponownego zastosowania dla przedmiotów, które normalnie uznalibyśmy za zużyte i wyrzucili do śmieci. Jeśli jednak nie ma opcji na “drugie życie”, pamiętaj o recyklingu! Dzięki właściwej segregacji odpadów przyczynisz się do tego, że nie wylądują one na stosach wysypiska, lecz zostaną przetworzone na konkretny produkt.
3. Używanie materiałowej torby na zakupy
Jeden z najprostszych i najpopularniejszych sposobów na bycie ekologicznym. Wymaga niewiele wysiłku, a ma ogromne znaczenie, gdyż ogranicza produkcję plastikowych śmieci, które trudno się rozkładają. Obecnie niemal w każdym sklepie możemy kupić materiałową torbę, choć bez problemu można ją również uszyć samemu. Po złożeniu zajmuje ona na tyle mało miejsca, że można ją mieć zawsze przy sobie!
4, Mądre zarządzanie jedzeniem
Nie warto robić wielkich zapasów produktów spożywczych, których następnie nie damy spożyć przed upływem terminu przydatności. Najlepiej jest kupować produkty na 2/3 dni do przodu. Pamiętajmy, że resztek nie trzeba wyrzucać, lecz czasem warto stworzyć z tego zupełnie inne danie, jak np. sałatki, zapiekanki czy różnego rodzaju pasty. Jeśli zostanie część obiadu, nie trzeba się go pozbywać, lecz można go zamrozić i spożyć w kolejnym tygodniu. Dotyczy to również pieczywa!
5. Sprzęt refabrykowany
Tak, ideę „less waste” można przenieść także do branży elektronicznej! Najnowsza technologia pozwala na taki rodzaj recyklingu, aby dać urządzeniom drugie życie! Sprzęt używany, poleasingowy, pochodzący z nadwyżek magazynowych i produkcyjnych, zwrotów konsumenckich czy anulowanych zamówień poddawany jest złożonym procesom refabrykacji, aby doprowadzić go do stanu NOWOŚCI. Taki sprzęt nie różni się niczym od tego dostępnego na sklepowych półkach. Aby wejść w posiadanie np. dobrego laptopa, nie musisz więc dokonywać zakupu nowego, lecz warto zwrócić się w stronę refabrykantów. Zadbasz przy tym nie tylko o środowisko, ale pozwoli Ci również zaoszczędzić pieniądze, gdyż sprzęt fabrycznie odnowiony jest znacznie tańszy od tego, który znajdziesz w sklepie, nie różniąc się od niego pod względem jakości!
Odpady elektroniczne to najdynamiczniej rozwijający się problem współczesnego świata. Ich ilość wzrasta nawet o 500% w skali roku. Rocznie generujemy ok. 40 milionów ton takich odpadów, co jest równoznaczne z wyrzucaniem 800 laptopów na sekundę!