Nowy laptop – jak wybrać tani a dobry komputer?

Nowy laptop i jego zakup to nie lada wyzwanie. Wymaga to analizy, znajomości nowinek technicznych, umiejętności rozpoznania wartości poszczególnych podzespołów. Tani laptop to często trudny wybór pomiędzy jakością a wyposażeniem, budżetem a ograniczeniami. Warto zadać sobie kilka pytań – odpowiedzi na powinny ułatwić wybór.

A ów wybór na rynku sprzętu elektronicznego jest spory. Laptopy, komputery stacjonarne, monitory, całe zestawy – wszystko to znaleźć można w wartościowych, wysokiej jakości sklepach internetowych. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, czas na analizę własnych potrzeb.

Do czego ma służyć nowy laptop?

Odpowiedź „do wszystkiego” jest… do niczego. Trzeba bowiem zwrócić uwagę na to, że obecnie laptopy mogą być używane na wiele sposobów. Stanowią mini-biura – dzięki obszerności dysków twardych można gromadzić w nich dane podobnie jak w komputerach stacjonarnych. Coraz bogatsze zaplecze technologiczne umożliwia przeprowadzanie na nich operacji o wysokim stopniu skomplikowania. Są centrami domowej rozrywki, służą jako ekrany podczas filmowych mini-pokazów, okazują się bramą na świat poprzez media społecznościowe. W efekcie – laptop laptopowi nierówny. Przed zakupem nowego komputera należy więc podjąć decyzję: czy będzie on bardziej urządzeniem skierowanym na rozrywkę – a więc wymaga elementów umożliwiających płynną grę – czy też stanie się nieco rozbudowaną formą maszyny do pisania, zaś jego funkcjonowanie ograniczy się do wypełniania pól w Excelu, tworzenia tekstów w Wordzie oraz odbierania i wysyłania e-maili.

Ile cali powinien mieć notebook?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przy zakupie nowego sprzętu. Rozmiar laptopa – a w zasadzie jego ekranu – naprawdę ma znaczenie! Nie ma bowiem nic gorszego niż oglądanie czegokolwiek na maleństwie, które nadaje się do kobiecej torebki. Równie nonsensowne jest noszenie ze sobą wielkiego modelu tylko po to, by od czasu do czasu napisać na nim kilka słów podczas firmowego spotkania.

Wersje mini, komputery o ekranach mających mniej niż 12 cali, to oczywiście łatwość transportu. Będzie to również tani laptop ze względu na skromne zasoby. Ograniczy się jednak jego funkcjonalność. Największe laptopy mają ekrany, które sięgają 17 cali. To już wręcz quasi-przenośne maszyny zbliżone do komputerów stacjonarnych. Zapewniają świetną jakość obrazu, mieszczą w sobie lepsze dyski i napędy, dysponują większymi zasobami RAM i bardziej wydolnymi kartami graficznymi.

Warto wybrać nowy laptop będący na granicy obu tych światów. Notebook o matrycy mającej 14-15 cali nadal będzie pozwalał na stosunkowo łatwy transport, a jednocześnie sprawdzi się w zakresie multimediów.

Co powinien mieć nowy laptop?

Wyposażenie notebooka to sprawa kluczowa: na stosunkowo niewielkiej przestrzeni trzeba bowiem pomieścić jak najwięcej elementów wpływających na funkcjonalność sprzętu. Standardowe laptopy dostępne w sklepach zwykle mają ograniczony zestaw funkcji i wyposażenia. Charakteryzują się często niewielką ilością pamięci operacyjnej, rozdzielczość ekranu nijak ma się np. do potrzeb dzisiejszych wysokojakościowych filmów, procesory mogą nie podołać nadmiernym obciążeniom. Wersje rozszerzone oznaczają zazwyczaj przeskok cenowy – komputery okazują się zbyt drogie.

Idealnym rozwiązaniem pomiędzy ceną a jakością są komputery outlet. To zazwyczaj laptopy wyższej klasy – czasami wyposażone w dodatkowe wyposażenie instalowane specjalnie na zamówienie klienta. W ten sposób łatwo o tani laptop o znakomitych parametrach. Nieraz zdarza się, iż notebooki – jak np. w ofercie Malanet – można znaleźć w cenie o połowę niższej niż analogiczny sprzęt na półkach sklepowych.

Marka czy wyposażenie – jaki laptop wybrać

Wśród notebooków mówi się o wielkiej piątce, której sprzęt doceniany jest szczególnie. To Dell, Fujitsu, HP, Lenovo i Toshiba. To marki rozpoznawalne, znane z jakości swoich produktów. Nie oznacza to jednak, że pozostałe marki należy traktować krytycznie. Zapewniają one sprzęt niemniej wartościowy – wybierając tani laptop warto czasami sięgnąć także po produkty mniej znane, ale np. z bogatszym wyposażeniem.

Najchętniej wybierane modele laptopów do 2 tys. zł wiosną 2016 r.

  • Asus R55LJ-XO739T
  • Toshiba Satelite C55D-B5102
  • Acer Aspire E5-573
  • Dell Inspiron 15 3542
  • Lenovo B40-80

E-sklep Malanet: komputery, tablety, monitory

Gdańska firma Malanet sp. z o.o. oferuje w e-sklepie wysokiej jakości sprzęt elektroniczny: od laptopów i tabletów przez konsole do gier po wszelkie urządzenia peryferyjne. Na towar z Malanet udzielana jest gwarancja. Zdjęcia sprzętu, które znajdują się w e-sklepie oddają rzeczywisty stan sprzętu.

Skontaktuj się z nami

Nie możemy odpowiedzieć w tej chwili. Wyślij do nas swoją wiadomość, a my odpowiemy tobie najszybciej jak to będzie możliwe. We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt