Jaki monitor będzie najlepszy do pracy i rozrywki?

Jaki monitor będzie idealny zarówno do gier, jak i pracy, a przy tym nie zrujnuje domowego budżetu? Odpowiadamy na wątpliwości. Sprawdź, jaki monitor wybrać tak, by być później z tego zakupu w pełni zadowolonym.

Lista tego, na co zwrócić uwagę kupując go w komputerowym sklepie internetowym jest długa. Monitory to wiele różnorodnych zmiennych – każda z nich ma niebagatelne znaczenie dla ostatecznego wyboru. Co jest szczególnie istotne, jeśli planujemy zakup dobrego monitora?

Ekran – jego rozdzielczość a możliwości

Komputerowy sklep internetowy nie umożliwia sprawdzenia monitora własnoręczne, ale zapewnia na tyle bogatą specyfikację, iż bez problemu można precyzyjnie ocenić, który wariant będzie najkorzystniejszy. Podstawową wartością jest przekątna ekranu. Tu możliwości są ogromne: od kilkunastu do ponad 50 cali. Teza „im większy, tym lepszy” jest błędem. To nie telewizor, który można ustawić w salonie daleko od kanapy. Monitor musi być lepiej dobrany do charakteru pracy, specyfiki danego pomieszczenia.

Przyjmuje się, że do standardowej pracy w środowisku internetowym lub typowych rozrywki – przeglądania internetu czy sprawdzania, co nowego znajduje się w sklepach internetowych – w pełni wystarczy model monitora o przekątnej do 22 cali. Jeśli jednak monitor ma służyć do bardziej zaawansowanej pracy – lub po prostu stać cię na nieco lepszy model – warto sprawdzić urządzenia mające ok. 24 cali. One nie zajmują jeszcze nazbyt wiele miejsca, są dość ergonomiczne a pozwalają na spokojną pracę z wykorzystaniem wszystkich dobrodziejstw nowoczesnych technologii.

Monitory powyżej 30 cali to już maszyny zaawansowane, dedykowane dla osób zawodowo zajmujących się np. edytowaniem filmów video, obróbką graficzną czy też szczegółowym projektowaniem. Oczywiście po takie modele bardzo chętnie sięgają również ci, którzy ekrany wykorzystują nie tylko do pracy. Miłośnicy gier komputerowych znacznie pewniej poczują się mając naprzeciw wysokiej jakości monitor o sporych rozmiarach niż niewielki ekran nijak nie pozwalający wczuć się w rolę.

Jaki monitor ma dobrą rozdzielczość

Rozmiary – rozmiarami. Prawdziwie wielkie znaczenie dla każdego użytkownika ma rozdzielczość ekranu. Standardowe monitory o kształcie kwadratu to już przeszłość. Dziś sklepy internetowe coraz częściej mają w ofercie modele, które są niczym telewizory. Zachwycają świetna jakością obrazu, zapewniają rewelacyjne audio, szokują ostrością odtwarzanych multimediów.

Opcja Full HD, czyli 1920×1090 pikseli jest już naturalnym standardem dla dobrych monitorów. Jeśli decydujesz się na zakup monitora, rozważ sięgnięcie po wyższy poziom technologiczny. Monitory o rozdzielczości np. 2560×1080 wręcz przenoszą użytkowników w świat każdego detalu. Co szczególnie istotne – taki poziom szczegółowości pozwala cieszyć się nie tylko lepszą ostrością odtwarzanych filmów, ale również większą elastycznością podczas pracy. Przy szerokim monitorze panoramicznym możliwe jest ustawienie kilku okien tak, by maksymalnie poprawić szybkość i efektywność wykonywanych zadań. Ekran o rozdzielczości jeszcze wyższej – 3840×2160 – to już swoiste osiągnięcie wizualnego absolutu.

jaki monitor

Złącza – kluczowy element monitora

Najlepszej jakości obrazu nie uda się osiągnąć jeśli monitor nie będzie wyposażony w odpowiednie gniazda umożliwiające swobodne podłączenie sprzętów. Laptopy, komputery stacjonarne, konsole do gier, tablety, smartfony – możliwości jest przecież sporo. Jaki monitor ma wystarczającą ilość złączy, by bez problemów spełnić wszystkie oczekiwania?

Podstawa to oczywiście HDMI. Nawet tanie laptopy dysponują już tym złączem – musi w nie być wyposażony również monitor. Jednak nie można ograniczać się wyłącznie do tego typu połączenia. Im więcej złączy, tym szersze możliwości. Monitory panoramiczne często używane sa np. do wyświetlania zawartości nie jednego a dwóch komputerów. Przydadzą się do tego dwa HDMI i możliwość przełączania pomiędzy stacjami, jaką oferują nowe ekrany.

Opcja HDMI-MHL będzie bardzo przydatna, jeśli na monitorze zechcesz wyświetlić cokolwiek, co znajduje się w urządzeniu przenośnym – smartony i tablety również mogą być w ten sposób podłączone do dużych ekranów.

Jak zamontować nowy monitor?

Kwestia ewentualnego montażu monitora to temat bagatelizowany – niesłusznie. Możliwość swobodnej regulacji ekranu, ustawianie kąta nachylenia sprzętu ma ogromne znaczenie jeśli sprzęt wykorzystywany jest np. w pomieszczeniach o specyficznych warunkach naturalnego oświetlenia. Tam gdzie jest zbyt jasno – lub niestety przez większość dnia ciemno – niewielka korekta ustawienia monitora będzie miała ogromny wpływ na oczy i ogólny komfort pracy. Wiele osób zwraca też uwagę na możliwość obrotu ekranu – tak, by przyjął on pozycję pionową. Dzięki temu można łatwiej pracować na specyficznych grafikach czy multimediach.

O tym jako monitor wybrać w sklepie internetowym decydować powinna także jego funkcjonalność. Przed zakupami sprawdź, czy można np. zainstalować go na ścianie lub wykorzystując akcesoria – np. specjalne, dedykowane uchwyty.  Ważne, by były one wysokiej jakości – dzięki temu nie będzie w przyszłości potrzebna naprawa monitora.


Tanie monitory o wysokiej jakości zapewnia e-sklep Malanet. Skorzystaj z atrakcyjnych cen i promocji.

Skontaktuj się z nami

Nie możemy odpowiedzieć w tej chwili. Wyślij do nas swoją wiadomość, a my odpowiemy tobie najszybciej jak to będzie możliwe. We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt