Jak wzmocnić swoją sieć Wi-Fi?

Na pewno każdy z nas odczuwał kiedyś frustrację z powodu powolnego internetu – długie buforowanie filmów, wolno ładujące się strony i martwe strefy Wi-Fi. Dla wielu z nas jest to istotny problem, gdyż codzienne życie kręci się wokół podłączonych do sieci urządzeń. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w optymalizacji połączenia Wi-Fi:

Zaktualizuj oprogramowanie wewnętrzne

Upewnij się, że masz najnowsze aktualizacje oprogramowania układowego swojego routera, jeśli nie – zaktualizuj je. Dzięki temu zyskasz pewność, że posiadasz najnowsze zabezpieczenia, poprawki błędów, a nawet lepszą wydajność.

Umieść router w centralnej lokalizacji

Niezwykle ważne jest, aby umieścić router w centralnej lokalizacji, żeby mógł komunikować się z urządzeniami w każdym pomieszczeniu. Pozwoli to zmniejszyć odległość, którą musi pokonać sygnał, aby dotrzeć do wszystkich urządzeń.

Najlepiej jest umieścić router na otwartej przestrzeni, w której ściany i urządzenia nie blokują sygnału. Jednym z najlepszych sposobów na to jest położenie/powieszenie go jak najwyżej. Zdecydowanie należy unikać ukrywania go w szafce, za kanapą lub pod biurkiem, aby nie był widoczny, gdyż np. nie pasuje do wystroju 😉 Jeśli router ma anteny zewnętrzne, upewnij się, że nie są luźnie i są skierowane do góry.

Sprawdź prędkość swojego łącza

Jeśli nadal masz problemy, warto poszukać przyczyn poza siecią domową. Najlepszym sposobem jest sprawdzenie szybkości połączenia internetowego. Upewnij się, że przychodzące dane przypominają prędkości, które masz w umowie. Jeśli nie, skontaktuj się z dostawcą usług internetowych.

Weź pod uwagę wiek routera i modemu

Jeśli router ma więcej niż kilka lat, być może przyszedł czas na jego wymianę na nowszy model, który będzie w stanie obsłużyć większy ruch.  Nowoczesne routery mają lepszą wydajność, silniejszy sygnał i więcej funkcji, które pomogą w połączeniu. Oczywiście to samo tyczy się modemu – jeśli on nie będzie w stanie przekazywać dobrej jakości sygnału, siła routera nie ma znaczenia.

Postaw na repeater

Jeśli posiadasz w domu “martwe strefy wi-fi” pomimo nowego i przyzwoitego sprzętu z nowym oprogramowaniem, a wszystkie inne sposoby zawiodły, warto skorzystać z tzw. wzmacniaczy sygnału. Jeśli Internet działa niezwykle wolno np. na piętrze, warto właśnie tam umieścić repeater. Odbiera on sygnał z routera, regeneruje go i wzmacnia, aby podać dalej w lepszej jakości. Pamiętaj jednak o tym, że go również należy umieścić w odpowiedniej lokalizacji (w miejscu o dobrym zasięgu i najlepiej na środku, pomiędzy routerem a urządzeniem, które ma odbierać sygnał).

Skontaktuj się z nami

Nie możemy odpowiedzieć w tej chwili. Wyślij do nas swoją wiadomość, a my odpowiemy tobie najszybciej jak to będzie możliwe. We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt