Jak wybrać laptopa w sklepie internetowym?

Jak wybrać laptopa – to jedno z najtrudniejszych pytań, jakie zadają sobie osoby planujące zakup komputera. Notebooki to urządzenia o tak różnorodnej funkcjonalności i możliwościach uzależnionych od techniki, że szczególnie w dobie urządzeń mobilnych – trzeba je dokładnie przeanalizować.
Co jest ważne podczas zakupu laptopa? Na jakie szczegóły warto zwrócić szczególną uwagę, a które – teoretycznie istotne – informacje są w rzeczywistości kwestią drugorzędną? Podpowiadamy, jak wybrać laptop, który idealnie spełni oczekiwania każdego użytkownika – zarówno osoby zaangażowanej w nowoczesne technologie jak i amatora.

Laptopy a wielkość ekranów

jak wybrać laptopWierzysz, że im większy ekran laptopa tym lepiej? To mit. Szczególnie w czasach, kiedy w stosunkowo łatwy i szybki sposób można wyświetlać obraz z urządzenia na zewnętrznym ekranie. Zastanawiając się jak wybrać laptop, przeanalizuj przede wszystkim własne potrzeby. Do czego jest potrzebny nowy notebook? Czy będzie służył raczej do pracy czy rozrywki? Myślisz o nim w kontekście maszyny do pisania czy centrum multimedialnym, które posłuży do regularnego oglądania filmów? Producenci laptopów oferują różnorodne rozwiązania w kontekście monitorów – od niewielkich modeli jak HP Chromebook po maszyny z ekranami niczym stacjonarny monitor. Przyjmuje się, że najłatwiejsze w przenoszeniu są laptopy o ekranach nie większych niż 13 cali przekątnej. Takie komputery przenośne są rzeczywiście… mobilne. Im większy ekran tym większa waga laptopa, a więc i utrudnienia.
Jeśli zastanawiasz się, jaki laptop wybrać do gier, sugerujemy duży. Rywalizacja, przeżywanie emocji, rozrywka na niewielkim sprzęcie nie sprawia takiej satysfakcji jak w przypadku dużego ekranu, na którym łatwo zobaczyć każdy najmniejszy detal. Trzeba jednak pamiętać, że takie laptopy pełnią coraz częściej rolę komputerów stacjonarnych – zazwyczaj użytkownicy nie decydują się na ich transport.

Rozdzielczość – kwestia lekceważona

tanie laptopyRozmiary ekranu jaki ma laptop często mylone są z rozdzielczością. To cecha komputerów, na której nie warto oszczędzać planując zakup nowego notebooka. Znaleźć można na rynku tanie laptopy o dobrej rozdzielczości, jak i droższe urządzenia o znacznie słabszych parametrach. Warto przyjąć zasadę, by komputer miał minimum 1366×768 pikseli. Im ich więcej, tym lepiej dla obrazu prezentowanego na ekranie. Nowe laptopy to rozdzielczość nawet na poziomie ponad 3 tys. pikseli. Do komfortowej pracy oraz rozrywki powinien zazwyczaj wystarczyć notebook, który charakteryzuje się standardowym rozwiązaniem Full HD, a więc 1920×1080.

Jak wybrać laptop pod kątem mocy

Nawet najlepszej jakości ekran będzie bezwartościowy, jeśli laptop nie będzie miał odpowiednich parametrów do skutecznej pracy. Kupując komputer warto zwrócić uwagę na detale charakteryzujące poszczególne procesory. W przypadku Intel to litera „i” połączona z cyfrą – wybór i5 lub i7 zapewnia doskonałą moc i potencjał laptopa. Standardowi użytkownicy sieci i laptopów bez problemów poradzą sobie również na komputerach wyposażonych w niższe wersje tej rodziny procesorów – np. i3.
Kupując laptop warto sprawdzić go pod kątem energooszczędności. Na nią wpływ ma sporo czynników. Dobry sklep internetowy z komputerami jest w stanie zaprezentować dokładne analizy każdego z urządzeń – m.in. pod kątem rdzeni, wydajności czy czasu działania bez podłączenia do zasilania zewnętrznego.

Bluetooth, wifi i co jeszcze?

sklep z laptopami

Złącza, jakie używane są powszechnie w laptopach, to temat-rzeka. Porty USB – im więcej, tym lepiej – to już dziś standard. Jeśli laptop używany jest jako odtwarzacz, trudno sobie wyobrazić go bez np. wejścia HDMI. Im większe zaangażowanie maszyny do różnorodnych multimediów, tym ważniejsze by miał spore zasoby pozwalające na połączenia z kolejnymi urządzeniami. To zdecydowanie element, na którym nie warto oszczędzać, bo prędzej lub później i tak okażą się one niezbędne. Jeśli planujesz zakupić tani laptop, postaraj się podwyższyć nieco budżet tak, by był wyposażony w jak najwięcej różnorodnych podłączeń.

Gadżety a wartościowe cechy laptopów

Producenci sprzętu prześcigają się w kolejnych koncepcjach kuszących potencjalnych klientów. Wśród wielu gadżetów nie brak jednak elementów naprawdę przydatnych i wartych uwagi w kontekście zakupu nowego komputera. Przydatnym rozwiązaniem bywa podświetlana klawiatura – jeśli tylko często pracujemy na urządzeniu wieczorami, pozwala na dyskretne podświetlenie. Warto zwrócić uwagę na specjalne warianty zabezpieczeń – np. wzmocnienia zawiasów. Te, na skutek dużej eksploatacji mogą się wypaczyć co powoduje, że niezbędny jest dobry serwis komputerowy.

Dobre a tanie laptopy oferuje Malanet – sklep ze sprzętem powystawowym i outlet. Sprawdź naszą ofertę – wybierz idealny model dla siebie.

Skontaktuj się z nami

Nie możemy odpowiedzieć w tej chwili. Wyślij do nas swoją wiadomość, a my odpowiemy tobie najszybciej jak to będzie możliwe. We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt