Czym są ultrabooki?

Ultrabooki pojawiły się na rynku sprzętu elektronicznego już kilka lat temu jako odpowiedź na zmieniające się potrzeby konsumentów. Zwykłe laptopy przestały już wystarczać. Klasyczna “piętnastka”, która ważyła więcej niż 3kg nie nadawała się do częstych podróży. Jeszcze kilka lat temu można było zobaczyć osoby, które nosiły ze sobą laptopa w specjalnej, dosyć obszernej torbie, lecz jest to obecnie o wiele rzadszy widok. Znalazło się tu idealne miejsce na rynku dla ultrabooków, które znacznie wygodniej jest schować do plecaka – nie zajmują zbyt wiele miejsca i nadają się do bagażu podręcznego.

Większość producentów urządzeń mobilnych stara się maksymalizować funkcjonalność przy jednoczesnej minimalizacji rozmiarów. Dziś nowoczesne sprzęty powinny być szybkie, wydajne, wielozadaniowe, lecz także lekkie i niewielkie. Taka właśnie jest ogólna charakterystyka ultrabooków – cienkie, smukłe i posiadające doskonałe parametry techniczne.

Ultrabooki powstały jako przenośne i energooszczędne narzędzia pracy, gdzie minimalizacja rozmiarów nie może odbywać się kosztem wydajności. Jakie powinny być główne parametry sprzętu? Przede wszystkim:

– grubość nie powinna być większa niż 23 mm
– waga nie powinna przekraczać 2 kg
– bateria powinna być bardzo wydajna (pozwalająca na przynajmniej 6-godzinne użytkowanie)
– szybki start i czas reakcji
– nowoczesny procesor
– dysk SSD lub hybrydowy
– przynajmniej 1 port USB 3.0 lub Thunderbolt
– min. 8 GB pamięci RAM

Dla kogo jest przeznaczony ultrabook?

Biorąc pod uwagę fakt, że jest to urządzenie wielozadaniowe, każdy znajdzie w nim indywidualne zastosowanie przy jego niewielkich gabarytach i dużej wydajności. Można z niego korzystać w domowym zaciszu, ale przede wszystkim idealnie sprawdzi się w podróży czy pracy zdalnej. Ultrabooki jeszcze do niedawna były najczęściej wybierane przez biznesmenów oraz osoby, które często się przemieszczają. Obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa sprawiła jednak, że wiele osób musiało przestawić się na pracę z domu. Nie każdy ma przygotowane odpowiednie stanowisko do pracy, więc ciężki i duży laptop może okazać się niezbyt wygodny. Powoduje to spadek chęci do pracy, a więc również wydajności. Poza tym, biorąc pod uwagę fakt, że wiele firm zdecyduje się na pozostanie w trybie zdalnym po epidemii, inwestycja w ultrabooka może okazać się szczególnie trafna.

Nie można również zapomnieć o tym, że ultrabook jest doskonałym rozwiązaniem dla osób aktywnych. Dzięki swoim małym rozmiarom i niewielkiej wadze, bez problemu można mieć przy sobie np. podczas jazdy rowerem. Mniej zadowoleni tym sprzętem mogą być jedynie gamerzy, ze względu na niewielki ekran, ale w tym wypadku trzeba pójść na jakiś kompromis. 😉

Ultrabook może pełnić funkcję miniaturowego biura w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach, więc na pewno sprawdzi się w sytuacji pracy zdalnej w czasie epidemii. Przyda się również jako sprzęt do zadań specjalnych, kiedy szybkość działania i niezawodność sprzętu decydują o powodzeniu projektu!

Proponowane ultrabooki:

LAPTOP HP 735 G5 AMD RYZEN R5-2

sprawdź

LAPTOP HP 430 G6

sprawdź

LAPTOP DELL XPS 9380

sprawdź

HP ELITEBOOK 830 G5

sprawdź

Skontaktuj się z nami

Nie możemy odpowiedzieć w tej chwili. Wyślij do nas swoją wiadomość, a my odpowiemy tobie najszybciej jak to będzie możliwe. We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt