Któż nie miał problemu z przegrzewaniem się urządzeń elektrycznych? Jest to problem dosyć powszechny. Pomimo tego, że dzisiejsza technologia idzie do przodu, kłopot przegrzewania wciąż dotyka wielu użytkowników sprzętu elektronicznego. Trzeba pamiętać o tym, że temperatura laptopa zmienia się w zależności od realizowanych zadań.
Jak rozpoznać przegrzanie się urządzenia?
Najbardziej oczywisty objaw to rozgrzana obudowa. Mniej powszechnymi wskazówkami dotyczącymi przegrzania mogą być m.in spowolnione działanie sprzętu lub samoistne wyłączanie się urządzenia, zawieszanie się programów. Prostym do wykrycia objawem przegrzanie się laptopa jest zwiększona praca układu chłodzącego – wentylator zaczyna bardzo głośno pracować.
Przyczyny przegrzewanie się urządzenia
- Zakurzony układ chłodzenia – nagromadzony przez kilka miesięcy użytkowania kurz, osadza się na radiatorach lub wentylatorach co bezpośrednio utrudnia chłodzenie się laptopa.
- Zakrywanie otworów wentylacyjnych – używanie laptopa na miękkich powierzchniach nieprzewodzących powietrza i zatykanie otworów wentylacyjnych ogranicza cyrkulację powietrza.
- Wyschnięcie pasty termoprzewodzącej – plastyczna masa, którą pokryte są silnie nagrzewające się elementy urządzenia m.in karta graficzna, procesor czy pamięć RAM. Wyschnięcie lub zużycie pasty doprowadza do przegrzewania się sprzętu.
- Zbyt wysoka temperatura powietrza – praca w czasie upałów nie sprzyja chłodzeniu się laptopa. Nie wskazana jest praca w miejscach nasłonecznionych.
Jak radzić sobie z przegrzewaniem?
- Przeczyszczenie układu chłodzenia – jeśli czujesz się na siłach i potrafisz rozkręcić laptopa, to najpopularniejszym sposobem na samodzielne czyszczenie jest sprężone powietrze. Łatwo można je zakupić w sklepie elektronicznym, za niską kwotę. Pozwoli to sprawnie przywrócić cyrkulację powietrza.
- Wymiana pasty termoprzewodzącej – ten podpunkt również można wykonać samemu, lecz jeśli nie czujesz się ekspertem w sprawach elektroniki oddaj swoje urządzenie do serwisu. Dzięki pomocy, na pewno będziesz mógł dłużej cieszyć się sprawnym urządzeniem.
- Prostym sposobem na radzenie sobie z przegrzewaniem sprzętu, jest trzymanie urządzenia w prostej pozycji i nie zakrywanie otworów wentylacyjnych. Dla tych co lubią pracować lub surfować po sieci w łóżku, pod kocem – polecamy zaopatrzyć się w stojak do laptopa lub prostą podkładkę, która zapewnia gładką powierzchnię pod laptopem. Gadżet będzie zapewniał równomierny przepływ powietrza.
Problem z przegrzewaniem się laptopa