Przyczyną wyparcia komputerów stacjonarnych przez laptopy, ale też jednakowo ich główną zaletą była i jest mobilność. Jest to główna cecha, która skłania użytkowników biznesowych czy prywatnych do inwestycji w dobry sprzęt. Warunkiem efektywnego korzystania z laptopa jest odpowiednia żywotność baterii. Starzenia się baterii nie można uniknąć, lecz można spowolnić ten proces. Oto kilka porad, dzięki którym poprawisz żywotność akumulatora w swoim laptopie:
Nie rozładowuj baterii do zera
W laptopach najczęściej stosowane są baterie litowo-jonowe. Zapewne wszyscy pamiętamy, jak wiele lat temu większość producentów sprzętów elektronicznych zalecała formatowanie baterii przed pierwszym użyciem. Musieliśmy rozładować akumulator do zera, by później naładować go do maksimum. Obecnie stosowane baterie nie potrzebują takich zabiegów – wręcz przeciwnie – rozładowanie ich do zera wpływa niekorzystnie na żywotność. Jeśli chcemy, aby nasz sprzęt zachował pierwotny czas działania, nie dopuszczajmy do pojawienia się komunikatu o niskim poziomie baterii i jak najdłużej utrzymujmy poziom naładowania urządzenia między 50%-80%.
Nie przeładowuj!
Twój sprzęt osiągnął 100% baterii? Super. Teraz odłącz go od zasilania. Nie da rady przekroczyć już tej granicy, a bateria w laptopie może ulec osłabieniu. Akumulatory litowo-jonowe mają określoną liczbę cykli ładowania, a nadmierna ilość energii przyczyni się do zaburzenia pracy akumulatora.
Zmniejsz zużycie energii (jasność ekranu, usuniecie zbędnych programów)
Nie każdy wie, że odpowiednie ustawienia jasności ekranu zwiększy czas pracy baterii w laptopie. W pełnym świetle dziennym, nie ma potrzeby, aby ekran świecił z maksymalną jasnością. Wiele nowoczesnych urządzeń ma możliwość podświetlenia klawiatury. To z pewnością przydatna funkcja, gdy w pomieszczeniu robi się już ciemno. W dzień spokojnie możemy zrezygnować z podświetlania klawiatury i pozwolić naszej baterii działać dłużej.
Radzimy także, aby wyłączać programy, które pracują w tle naszego urządzenia. Sprzęt wciąż czerpie energię na zasilanie danego programu, którego my, w danej chwili nie używamy.
Odłączaj urządzenia zewnętrzne
Wiele sprzętów, które są podłączone pod naszego laptopa używamy raz na jakiś czas. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz, aby wszystkie urządzenia zewnętrzne były na stałe podłączone pod Twoje urządzenie. Mowa przede wszystkim o dyskach zewnętrznych. Ale nie zapominajmy, że każde urządzanie podpięte pod port USB czerpie energię. Odłączając część z nich, nasz akumulator dłużej pozostanie w dobrej kondycji.
Przemyśl korzystanie z trybu uśpienia ( przechodzenie w stan hibernacji także zużywa energię)
Stan hibernacji to bardzo praktyczna opcja, jednak my radzimy korzystać z niej rozsądnie. Nadmierne korzystanie z tej funkcji potrafi całkowicie rozregulować akumulatory. Uśpiony komputer – wbrew pozorom – także zużywa baterię. Fakt, robi to znacznie wolniej niż w standardowym trybie pracy, lecz regularne „usypianie” doprowadza do zmniejszenia żywotności baterii. Jeśli wiesz, że nie będziesz korzystać ze sprzętu w ciągu nawet kilku najbliższych godzin, lepiej całkowicie go wyłączyć.
Przegrzewanie laptopa zmniejsza żywotność baterii
Coś, o czym nie możemy zapomnieć, a co osłabia kondycję baterii w laptopie, to zbyt wysoka temperatura we wnętrzu urządzenia. Nie tylko niszczy ona baterię, ale także inne podzespoły. Jeśli wbudowany układ chłodzenia nie daje rady i sprzęt przegrzewa się, warto zainwestować w dodatkowe akcesoria np. podstawkę chłodzącą, która pozwoli nam dłużej efektywnie korzystać z laptopa.
Na rynku pojawiły się akcesoria, które pomagają dbać o baterię. Czasami warto zainwestować w dodatek do naszego laptopa, aby dłużej cieszyć się nierzadko drogim sprzętem:
- zewnętrzna bateria – zapasowa bateria, którą podłącza się pod port USB. Gdy padnie nam bateria główna, taki gadżet pozwoli na dalsze korzystanie i użytkowanie z mobilnego sprzętu.
- mata chłodząca – pomaga schłodzić spód laptopa i chronić urządzenie przed przegrzaniem.
- wentylatory chłodzące – gadżet, który spełnia podobną funkcję do podkładki. Także działa poprzez podpięcie do portu USB. Dzięki temu, że nie zajmuje dużo miejsca, zmieści nam się do torby podróżnej.
Jak dbać o baterię w laptopie?