Chromebook swoim wejściem na rynek zadziwił ekspertów, a wśród użytkowników wprowadził małą nutkę dezorientacji. A jednocześnie wprowadził nieco oddechu w świat notebooków pokazując, że niewielki sprzęt może łączyć mobilność z użytecznością.
Na jednych z branżowych targów usnuto teorię, iż Chromebook to idealny laptop dla studenta. Czym jest i dlaczego wpisuje się świetnie w potrzeby akurat młodych ludzi? Chromebooki to niedrogie laptopy działające na systemie Google Chrome OS. Fizycznie mają niewiele miejsca na dane – to kilka gigabajtów – ponieważ reszta przechowywana jest w chmurze. Kluczowe zalety? Cena – zawsze niższa niż w przypadku tradycyjnych laptopów. Uwagę zwraca z pewnością wytrzymałość baterii – ta działa nawet do ośmiu godzin. Istotny jest również rozmiar. Modele mające 13,3-calowe ekrany nie ważą zwykle więcej niż ok. 1,5 kilograma. To komputer wręcz niezauważalny: jest, ale tak, jakby go w torbie nie było. Co ważne: w niewielkim urządzeniu kryje się niemała funkcjonalność – dobrej jakości procesor, alternatywne możliwości wykorzystania pamięci, standardowe złącza HDMI i porty USB.
Skąd w ogóle pomysł na Chromebooki? Przed kilku laty amerykański gigant opracował system operacyjny, którego działanie oparto na zasadach zbliżonych do przeglądarki internetowej. Innowacyjny pomysł i marka Google wystarczyły, by namówić do współpracy kilka firm produkujących podzespoły. I choć eksperci początkowo wieszczyli Chromebookom krach – twierdząc, że bliżej im do zabawek niż typowego sprzętu komputerowego – okazało się, że byli w błędzie. Świat Chromebooki pokochał. Dziś to linie produkowane nie tylko przez sam Google, ale i Acer, HP, Lenovo czy Samsung.
Szybko trafiły na listę najchętniej kupowanego sprzętu na świecie. Amazon.com prowadzący regularnie listę najpopularniejszych komputerów sprzedawanych w swoim sklepie internetowym ze zdziwieniem odnotowywał niedawno, że w czołowej dziesiątce znajdują się aż dwa modele zminiaturyzowanych laptopów. Roczna sprzedaż Chromebooków sięga ponad 6 mln sztuk.
Dla kogo jest chromebook?
Trudno nie docenić estetyki Chromebook’ów
Odpowiedź jest prosta – nie dla gracza. Nie jest to sprzęt przeznaczony do tego, by toczyć na nim wirtualne pojedynki. Koncepcja na Chromebook jest zupełnie inna. To tani komputer doskonale nadający się np. jako drugi laptop – mobilny i wykorzystujący głównie źródła zewnętrzne. Świetnie sprawdza się też jako urządzenie dla dzieci, albo większa alternatywa dla tabletu – ma przecież nie tylko klawiaturę, ale i lepszą wydajność oraz lepszy ekran.
Do korzystania z Chromebooka potrzebne jest konto w Google – to jest dziś jednak standardem, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w sieci. Docenią go osoby, dla których naturalnym środowiskiem codziennego funkcjonowania jest Android w telefonie, a sposobem na rozrywkę – filmy na YouTube. Niewątpliwym atutem, jaki oferuje Chromebook jest wirtualna pamięć – to sporo gigabajtów do wykorzystania w chmurze.
Chromebook jest tani a dobry!
Chromebook to trwałość i solidność, a jednocześnie niska cena
Zaletą małego laptopa jest niewątpliwie jego cena. W sklepie Malanetu kupić można go już poniżej 800 zł. W tej cenie mieści się niemało atutów. 14-calowy ekran, wydajny procesor, trzykomorowa bateria umożliwiająca nawet 8 godzin pracy (w niektórych wersjach – nawet 14) – to sprawia, że Chromebook docenią zarówno mobilne nastolatki, jak i uczące się sieciowego środowiska dzieci oraz starsze pokolenie, które nie wymaga od komputera technologicznych fajerwerków. Chromebook jest również doceniany za trwałość – mocne komponenty, solidną obudowę, wytrzymałość na upadki. To, w połączeniu z wygodnym w użyciu touchpadem oraz klawiaturą, w pełni wystarcza użytkownikom do codziennej pracy i podstawowej rozrywki.