Laptop czy komputer stacjonarny? Wszystkie wady i zalety

Laptop czy komputer stacjonarny – to jeden z dylematów, przed którymi staje wiele osób planujących zakup nowego sprzętu. My przeanalizowaliśmy wszystkie „za” i „przeciw” obu opcji. Co przemawia za przenośnym laptopem, a co – za typowym sprzętem, jaki znamy od lat?

Zazwyczaj każdy komputerowy sklep internetowy oferujący laptopy, monitory i inny sprzęt elektroniczny oferuje niemałą gamę różnorodnych urządzeń o wysokiej jakości. Wybór jest więc ogromny. Kryterium staje się wtedy nie tylko cena, ale i konkretne parametry każdego sprzętu, możliwości jego zastosowania.

Dlaczego warto wybrać laptop?

laptop czy komputer

Laptopy z oferty Malanet to zawsze wyjątkowa paleta kolorów

Jeszcze stosunkowo niedawno wizja wykorzystywania laptopów w roli quasi-komputerów stacjonarnych wydawała się być niczym z wizji osoby o wyjątkowo optymistycznym podejściu do technologicznego życia. Dziś nie ma w tym już nic dziwnego. Laptopy to mobilność. Ich lekka konstrukcja, możliwość łatwego transportu sprzyja aktywności. Z drugiej strony – pod względem funkcjonalności oferują coraz więcej. Nawet podstawowe modele tanich laptopów wystarczają na obsługę sieci internetowej, przeprowadzania analiz w nawet skomplikowanych programach wizualnych lub graficznych. Problemem długo wydawało się być zasilanie. Obecnie nawet tanie laptopy wyposażone są w bardzo mocne baterie umożliwiające wielogodzinną pracę w każdych warunkach.

Mankamentem pozostaje kwestia warunków owej pracy. Osoby często pracujące na laptopach zwracają uwagę na fakt, że długotrwałe pisanie na płaskiej, typowej dla notebook’ów klawiaturze, może prowadzić do zmęczenia dłoni. Podobnym problemem bywa kwestia używania touchpada – wiele osób ceni sobie pracę z tradycyjną „myszą” w dłoni. Pracując głównie na laptopie trzeba brać pod uwagę związane z tym niedogodności.

 Komputer stacjonarny – wady i zalety

Trudno oczywiście wyobrazić sobie noszenie komputera stacjonarnego ze sobą – jeśli kryterium jest mobilność, lekkość, szybkość transportu nawet stosunkowo niewielki model nie sprawdzi się w tej roli. Duża jednostka ma jednak szereg zalet, które trudno zbagatelizować:

  • większa funkcjonalność użytkowa
  • możliwość szerokiej modyfikacji
  • szansa na regularną rozbudowę zasobów

Mitem jest teza, iż komputery stacjonarne przeznaczone są wyłącznie dla osób zajmujących się skomplikowanymi operacjami: od grafiki przez projektowanie po animacje. Dają duży komfort pracy również podczas podstawowych zadań. Ekran monitora jest zwykle większy niż w przypadku największych laptopów, mysz i klawiatura może zostać idealnie dobrana do potrzeb i preferencji użytkownika, zaś wysokojakościowe procesory i możliwość wygenerowania precyzyjnej grafiki umożliwia pełnię doznań podczas wykorzystywania multimediów.

Warto zwrócić uwagę na nowe trendy wykorzystania tego typu sprzętu: coraz częściej komputer stacjonarny zmienia się w mini-kino domowe. Jego ekran wykorzystywany jest do odbioru telewizji, a rosnące możliwości VOD zmieniają go w centrum domowej rozrywki filmowej.

Laptop czy komputer stacjonarny – wybór jest trudny

Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest połączenie obu tych, jakże różnych światów. Wysokiej jakości laptop wyposażony w zestawienie zapewniające pełną funkcjonalność spełni oczekiwania większości osób planujących pracę stacjonarną. Po podłączeniu go do stacji dokującej można osiągnąć w pełni satysfakcjonujące rozwiązanie:

  • pracę w warunkach stacjonarnych dzięki klawiaturze i myszy
  • odpowiednio duży ekran po zainstalowaniu monitora
  • możliwość wykorzystania większych zasobów

Jednocześnie jednak laptop zachowuje swoją podstawową zaletę – pełną mobilność. I właśnie taka opcja powinna zainteresować większość osób mających dylemat: laptop czy komputer stacjonarny.


Malanet to dystrybutor sprzętu elektronicznego; prowadzi sprzedaż za pośrednictwem e-sklepu, w którym zakupić można laptopy, tablety, monitory, stacje dokujące, klawiatury, konsole do gier oraz zasilacze i inne urządzenia. Skorzystaj z oferty Malanet: tanie laptopy i monitory.

Skontaktuj się z nami

Nie możemy odpowiedzieć w tej chwili. Wyślij do nas swoją wiadomość, a my odpowiemy tobie najszybciej jak to będzie możliwe. We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt